Acheta domesticus

Bežnejšie nazývaný Cvrčok Domáci, je cvrčok najskôr z juhozápadnej Ázie, ale medzi rokmi 1950 a rokom 2000 sa stal bežnou potravou pre domáce zvieratá a výskumný priemysel a rozšíril sa celosvetovo. Môže byť dokonca chovaný, ako domáci miláčik, ako je napríklad tomu v Japonsku alebo v Číne.

Popis Cvrčok domáci je typicky šedý alebo hnedkastý, dorastá medzi 16 až 21 mm dĺžky. Samci a samičky vyzerajú podobne, ale samičky majú navyše bodec na konci tela dlhý cca 12mm.Bodec je hnedo čierneho sfarbenia a je obklopený dvoma tykadlami po stranách Sfarbenie je na samcoch výraznejšie.

Životný cyklus Cvrčokvi domácemu trvá zhruba dva až tri mesiace, kým prejde jeho životný cyklus. Pre dokončenie tohto cyklu potrebujú podmienky medzi 26°C a 32°C. Nemajú žiadne vegetačné obdobie počas zimy, dokážu prežiť v okolí budov kde v dierach majú dostatok tepla na to aby dokázali preži zimu. Mladé cvrčky sa podobajú dospelým cvrčkom s výlukou štádia nymfa a skoro narodených cvrčkov.

Ľudská konzumácia Cvrčok domáci je jedlý hmyz. Chová sa najme v juhovýchodnej Ázii a častiach Európy a Severnej Ameriky na ľudskú spotrebu. V Ázii sa hovorí, že sa stal populárnejším ako mnoho pôvodných druhov cvrčka, pretože spotrebitelia tvrdili, že majú vynikajúcu chuť a textúru. Opekanie je bežné a považuje sa za naj výživnejšiu metódu ich prípravy, hoci sa často predáva aj na vyprážaní. Cvrčky z farmových domov sa väčšinou sušia, mrazia a často sa spracúvajú na prášok známy ako Cvrčková múka. V Európe je cvrčok oficiálne schválený na použitie v potravinárskych výrobkoch vo Švajčiarsku (od roku 2017).

Nutričné hodnoty

Niektorí ľudia používajú múčku z cvrčka na získanie väčšieho množstva bielkovín alebo železa vo svojich receptoch, aby si ich deti mohli viac vychutnať stravu, alebo na použitie pri pečení múky na zníženie sacharidov a hrotov v hladinách glykemického indexu.

Okrem vyššie uvedených proteínov, minerálov a živín je kriketová múka úplným zdrojom bielkovín, ktoré obsahujú esenciálne aminokyseliny, ako je leucín, lyzín, metionín, fenylalanín, treonín a valín. Zhromaždili sme niekoľko úžasných detailov týkajúcich

Výskum ukazuje, že kriketová múka má všetky tri BCAA a celkovo je na 1. mieste pre leucín,     2. pre izoleucín a 3. pre valín.

Efektivita chovu

Na nasledujúcom obrázku môžete pozorovať aká je efektivita chovu cvrčka domáceho voči hovädziemu dobytku. Diametrálny rozdiel je v spotrebovanej energii, krmive a vyprodukovanom odpade, ktorých hovädzí dobytok vytvára.

Prejsť na začiatok
1277